За злочини "вагнерівців” путін може отримати ще один ордер на арешт МКС - експерти

КИЇВ. 3 серпня. УНН. Після спроби заколоту керівника найманців “вагнера” президент росії володимир путін визнав, що група бойовиків повністю фінансувалась із російського бюджету. Ця заява відкриває нові можливості для прокурорів Міжнародного кримінального суду розслідувати масові воєнні злочини бойовиків “вагнера” та проводити прямий зв’язок між цими злочинами та керівництвом росії, включно з путіним, пише Голос Америки, передає УНН.

Деталі

За словами голови МКС Пьотра Гофманського, нові ордери на арешт російського диктатора володимира путіна залежать у першу чергу від дій прокурора Міжнародного кримінального суду.

“Він (прокурор МКС, – ред.) може зробити запит на ордер на арешт в досудових суддів МКС, які вирішать, чи є підстави для видачі майбутніх ордерів на арешт. Але безумовно прокурор чітко заявив, що він активно займається новими розслідуваннями в Україні, так само як і в інших країнах та ми очікуємо, що буде більше дій з цього приводу”, – говорить Гофманський.

Однією зі справ, які могли б призвести до подібних розслідувань та потенційно – нових ордерів на арешт путіна, є справа воєнних злочинів так званої приватної військової компанії “вагнера”. Правовий статус цієї групи в росії досі не до кінця зрозумілий.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Британія не змогла заборонити пвк “вагнера”, як терористів, через невдалий заколот – ЗМІ

Найманці “вагнера” є під санкціями США та інших країн з 2017 року, але заперечуючи контроль над «групою вагнера», росія уникала юридичної відповідальності за її дії. Нові зізнання Путіна можуть посунути справу встановення зв’язку «Вагнера» з російською державою.

“Коли “група вагнера” порушує міжнародне законодавство, чи це відбувається за вказівками російської влади чи завдяки безпосередньому контролю? Тож, наприклад, якщо довести, що бійці “вагнера” беруть участь у свідомому вбивстві цивільних, потрібно подивитись чи на цей момент, коли вони здійснювали ці вбивства, вони були у командному ланцюжку, в якому були російські офіцери чи в ньому було тільки командування групи”, – розповіла професор права в Університетському коледжі Лондона Філіп Сендс.

На її думку, саме через “двозначність” організації важко пов’язати поведінку “вагнера” з державною владою, втім, наголошує вона – це все питання доказів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Блінкен натякнув, що пригожину варто боятись за власне життя

Один із доказів прямих зв’язків російської влади із бойовиками “вагнера” надав нещодавно сам путін. Він визнав, що москва з травня 2022 року по травень 2023 року “повністю фінансувала” найманців, витративши на них близько 1 мільярда доларів з бюджету. На думку експертів з міжнародного права, ця заява путіна зробить легшою роботу міжнародних судів з переслідування російського керівництва за злочини, скоєні бойовиками “вагнера”.

“Слова путіна потенційно мають дуже серйозні наслідки з точки зору притягнення росії до відповідальності за дії “вагнера” та притягнення особисто Путіна до відповідальності як лідера росії”, – вважає професор права в Університетському коледжі Лондона Філіп Сендс.

Хоча фінансування само по собі може бути недостатнім доказом, щоб притягнути когось до відповідальності за міжнародний злочин, путіну вже не вдасться заперечувати “достатній контроль” чи безпосередній зв’язок із “групою Вагнера”, кажуть правники.

“Питання чи можна назвати групу “Вагнера” [де-факто] державним органом росії, тому що існують фактичні стосунки між формуванням і державою і зараз ми знаємо набагато більше про справжні стосунки через визнання президента путіна. Це визнання вказує на те, що російська держава повністю фінансує і споряджає цю групу”, – говорить Дженніфер Меддокс.

Вона погоджується, що заява про фінансування групи “вагнера” демонструє, що так звана пвк має високий рівень залежності від російської держави.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В історії пвк “вагнера” наступає кінець важливої віхи – британська розвідка

На думку експосла Держдепу з питань воєнних злочинів Девіда Шеффера, Міжнародний кримінальний суд може розслідувати зв’язки найманців “вагнера” із керівництвом росії, що потенційно може призвести до нових ордерів на арешт путіна у справі злочинів, вчинених бойовиками “вагнера”.

За його словами, Міжнародний кримінальний суд дуже досвідчений у розгляді груп як “вагнер”, так само як і урядових установ та урядів, які підтримують та фінансують ці недержавні групи.

“Є висока ймовірність [нових ордерів на арешт], тому що президент путін продовжує майже щодня викривати сам себе у скоєнні жорстоких злочинів чи у підбурюванні до скоєння важких злочинів. Через зв’язок із пвк “вагнера”, про який путін прямо сам заявив, він може бути ціллю розслідування. І зрештою може бути виданий ордер на арешт путіна Міжнародним кримінальним судом через діяльність “групи вагнера”, – припустила Шеффер.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Борт пригожина шостий раз прилетів до білорусі – моніторинг

Поширити в соціальних мережах !
Shares

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.