“Шлях” перетворився на корупційну годівничку для депутатів і чиновників ФОТО

Детективи НАБУ із співробітниками САП викрили нардепку від “Слуги народу” Людмилу Марченко та її помічницю в отриманні хабаря за внесення відомостей до бази даних системи “Шлях”. Ця система фактично надає дозвіл на перетин кордону чоловікам призовного віку. 

“Депутатка пообіцяла чоловікові за 5300 доларів включити його в список тих, хто має дозвіл для виїзду за кордон, — розповідає Ольга Постолик, прессекретарка САП. — Допомагала їй у цьому помічниця. Дозвіл вони отримали в ОВА через одну з благодійних організацій. Чоловік, який мав їхати, у документах був указаний як водій-волонтер. Помічницю депутатки спіймали на гарячому, коли вона отримала від клієнта другу частину хабаря в сумі 2800 доларів. Обом здирницям уже повідомлено про підозру. Їм загрожує штраф від 34 до 93,5 тисячі гривень або ув’язнення до п’яти років”. 

Цікаво, що, коли прийшли детективи з обшуком, депутатка намагалася позбутися хабаря і викинула гроші через огорожу свого обійстя. Цей момент зафіксували камери відеоспостереження. Крім того, НАБУ оприлюднило записи розмов депутатки і її помічниці з клієнтом. 

Тим часом на Тернопільщині скерували до суду обвинувальний акт щодо одного з учасників іншої злочинної групи, яка також займалася незаконним переправлянням чоловіків через кордон з використанням системи “Шлях”. 

“Місцевий бізнесмен зареєстрував транспортне підприємство на підставну особу й отримав ліцензію на міжнародні перевезення вантажів та пасажирів, — розповідає Леся Гурецька, речниця обласної прокуратури. — Разом з двома спільниками реєстрував військовозобов’язаних чоловіків призовного віку в системі “Шлях” як водіїв автопідприємства і переправляв через кордон. За таку послугу з кожного клієнта “бізнесмени” брали від шести до семи тисяч доларів. Дехто з цих “водіїв” навіть не мав посвідчення на право керування транспортними засобами. Слідчі документально підтвердили п’ять випадків незаконного перетину кордону чоловіками за сприяння ділків. А ще 140 фактів утечі ухилянтів перевіряють”. 

Система “Шлях” була створена наприкінці 2021-го, а фактично запрацювала 17 березня 2022 року. За задумом творців, основна мета цього проекту полягала насамперед в усуненні корупційних ризиків під час надання дозволів та ліцензій на міжнародні вантажні перевезення. 

“Скористатися системою “Шлях”, адміністратором якої є Укртрансбезпека, можуть водії, котрі здійснюють транспортування вантажів з-за кордону для потреб ЗСУ та інших військових формувань, а також ті, хто перевозить лікарські препарати, медичні засоби і гуманітарну допомогу, — пояснює Андрій Ювченко, адвокат. — Рішення про внесення водія до системи “Шлях” ухвалює Мінінфраструктури або обласні та Київська міська військові адміністрації за наявності відповідного обгрунтування. Утім це ще не гарантує перетину кордону. Кінцеве рішення ухвалюють прикордонники. Дозвіл на перебування за кордоном водієві-волонтеру надається не більше ніж на 30 днів”. 

Але насправді “Шлях” перетворився на корупційну годівничку для депутатів і чиновників й став ще однією лазівкою для ухилянтів. 

За даними тимчасової парламентської слідчої комісії, з моменту запуску системи “Шлях” до неї внесено понад 236 тисяч водіїв. Додому не повернулися близько 19 тисяч “волонтерів”. Найбільше таких фактів зафіксовано у Львівській та Сумській областях. 

“Саме тому останнім часом прикордонники посилили заходи, спрямовані на встановлення законних підстав для перетину державного кордону громадянами, яких внесено до системи “Шлях”, — коментує Андрій Демченко, речник Державної прикордонної служби. — З початку року вже 4300 осіб дістали відмову у виїзді за межі України. Також за цими фактами відкрито понад 60 кримінальних проваджень”. 

Зменшили кількість погоджених заявок на реєстрацію у системі “Шлях” і Міністерство інфраструктури та обласні військові адміністрації. Проте активісти вважають, що це робиться не просто так. 

“Раніше для надання дозволу на виїзд за кордон і внесення прізвища водія до системи “Шлях” потрібно було подати в ОВА тільки лист-відношення від військової частини, якій, скажімо, маємо доставляти автомобіль чи іншу допомогу з-за кордону, а тепер схема подання заявок дуже ускладнилася, — каже Святослав Літинський, волонтер і громадський діяч. — Документи доводиться переробляти по декілька разів, хоча заповнюємо їх за шаблонами, які дають Мінінфраструктури та ОВА. Однак там щоразу вигадують нові причини, аби відмовити. Нікого не цікавить, що наша волонтерська організація ввезла з-за кордону дві сотні автівок, має всі акти на отримання їх військовими частинами і не порушила жодного з правил перетину кордону”.

Активіст Василь Лопушинський пояснює, як працює корупційна схема. “Уповноважені органи, які вносять інформацію в базу даних, залишають півтора-два десятки підконтрольних організацій, котрі, видно, з ними діляться і ще не “спалилися”, та видають їм дозволи буквально протягом декількох днів, — каже співрозмовник. — Для решти волонтерів, котрі привозили гуманітарну допомогу з-за кордону по 10 — 15, а то й більше разів, просто блокують роботу без жодних підстав і пояснень. Раніше хоча б теоретично можна було припустити, хто через систему “Шлях” займається незаконним переміщенням ухилянтів за кордон. Бо до кожного рішення Мінінфраструктури чи ОВА додавалися накази зі списками всіх організацій та поіменно волонтерів, включених до системи “Шлях”. У цих списках можна було простежити 15 чи 20 дотичних до Мінінфраструктури чи ОВА організацій, через які виїхали за кордон і не повернулися тисячі чоловіків. Тепер же цих списків не розголошують на загал”. 

Та й реальних порушників карають не дуже суворо. Скажімо, львівський “активіст” Іван Гресько, який за 10 тисяч доларів оформив призовника водієм-волонтером для виїзду за кордон, відбувся умовним терміном. Аби не потрапити за грати, він уклав угоду з прокурором про визнання винуватості. У результаті суд позбавив його волі на п’ять років з трирічним іспитовим терміном. 

Поширити в соціальних мережах !
Shares

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.