Як говорить приказка, давай у борг стільки, скільки не боїшся втратити. Для кожного ця сума індивідуальна – хтось може врятувати сотнею гривень, а для когось і 125 мільйонів готівкою – не проблема. До речі, зараз йтиметься не про олігархів, а лише про скромних фермерів з Миколаївщини.
Подробиці історії виплили у Приморському суді Одеси – саме туди звернувся зі скаргою на кривдника Олег Павлович Спіян, який проживає в Новій Одесі Миколаївської області. За його позовом, він минулого літа позичив без відсотків, строком на один рік, 125 мільйонів гривень громадянину Устяновському Миколі Богдановичу, а той гроші у призначений термін не повернув. Чи забув, чи не захотів – історія це замовчує.
Здавалося б, банальний сюжет. Але, як то кажуть, є нюанс. Навіть кілька. По-перше, така чимала сума (на момент укладання угоди між фермерами – кінець серпня 2021 року – 125 мільйонів гривень були еквівалентом приблизно 5 мільйонів доларів США) передавалася у борг на підставі ніде не завізованого «договору» про позику та розписку Устяновського.
По суті просто під слово честі. Особливої юридичної цінності такі папірці не мають.
З чим ми тут маємо справу? Із винятковою формою довіри між партнерами? Чи з бажанням прослизнути непоміченими для державного фінансового моніторингу? Адже по суті йдеться про передачу величезної суми сірої готівки, яка незрозуміло звідки з’явилася у пана Спіяна (він, згідно з відкритими базами даних, займається фермерством і рибальством) і незрозуміло на що витраченій Устяновським.
Згідно з тими ж відкритими джерелами, з моменту отримання грошей за фігурантом не значиться реалізації будь-яких великих проєктів. Принаймні в офіційній площині. На що могли бути витрачені 5 мільйонів доларів менш як за півроку до початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну – питання відкрите.
Повертаючись до дивно каламутної угоди – звертає на себе увагу вибір суду, до якого звернувся Спіян, який нібито залишився без своїх (чи не своїх?) грошей.
Незважаючи на те, що обидва фігуранти справи проживають у Миколаївській області, там же ведуть активну господарську діяльність, шукати «справедливості» Спіян пішов до Приморського районного суду міста Одеси. З мотивацією, що нібито саме в Одесі він передавав гроші Устяновському. Хоча чи передавав – ще питання, яке ми розглянемо пізніше.
Загалом надії позивача на Приморський суд виявилися виправданими. Причому, у найкоротший термін! 22 вересня 2022 року до суду надходить позов. Цього ж дня призначається склад суду, який розглядатиме справу. А вже 26 вересня вимоги позивача щодо арешту майна Устяновського, а саме активів компанії ТОВ «РЕНТ УМБ», повністю задоволені.
Ні, ми не стверджуємо, що вибирався суд за критеріями лояльності до позивача та відповідача (адже по суті рішенням залишилися задоволені обидві сторони. Про це теж трохи пізніше).
Але з урахуванням завантаження судових інстанцій розгляд справ важливіших затягується на місяці, якщо не роки. А тут – така похвальна кмітливість. І це незважаючи на сміховинність доказової бази плюс явні ознаки сірого обороту великої суми грошей між фігурантами.
Тепер щодо інтересу у справі другої сторони, пана Устяновського – дивом під санкції суду потрапили саме ті його активи, які є предметом іншого судового розгляду. Тобто, за фактом, відповідачеві ще доведеться доводити свої права на майно ТОВ «РЕНТ УМБ». Але Приморський суд уже встиг спірний актив заарештувати на користь підпільного мільйонера Спіяна.
І це при тому, що Устяновський є засновником та бенефіціаром цілої низки інших фірм, які чомусь ні суд, ні позивача не зацікавили. Тут і починають народжуватися думки про хитромудру рейдерську схему та фіктивність передачі 125 мільйонів гривень, до походження яких правоохоронні органи можуть мати багато неприємних для фігурантів питань.
Втім, Микола Богданович уже неодноразово ставав фігурантом каламутних схем. Так, у 2021 році Устяновський опинився у центрі гучного скандалу при спробі купити у держави за безцінь базу відпочинку «Авіатор» у селі Рибаківка Миколаївської області.
Тоді в угоду втрутилися співробітники СБУ, не допустивши втрати для бюджету 7 мільйонів гривень – саме на стільки занизив вартість угоди Устяновський із спільниками.
Втім, є в біографії невдахи-позичальника і відвертий кримінал – у відкритих джерелах Устяновського називають не інакше, як рейдером. Як стверджують ЗМІ, ще у 2016 році у селі Христофорівка Миколаївської області сільгосптехніка, зареєстрована на фермерське господарство Устяновського, під прикриттям невідомих озброєних людей брала участь у збиранні та вивезенні врожаю з полів місцевих фермерів. Останніх під загрозою фізичної розправи не допускали до свого майна. За фактом інциденту було відкрито кримінальне провадження. Але за кілька років Устяновському вдалося зам’яти незручну історію. Щоправда, нюанс – інтернет пам’ятає все. Як і постраждалі від свавілля місцевого князька люди.
Можливо, у світлі нових обставин справами Устяновського знову зацікавляться у Службі безпеки України. А враховуючи схему безконтрольного обороту сірої готівки, що спливла в публічній площині, не виключено, що і Бюро економічної безпеки підтягнеться.