52 мільйони гривень на миття унітазів в аеропорту, де немає пасажирів. Українцям не зрозуміло, навіщо купувати щось дороге та непотрібне, поки вся країна працює на оборонку.
18 червня 2023 року стало відомо, що міністерство оборони України закупало кевларові шоломи PASGT за ціною, в чотири рази вищою. Одні й ті ж шоломи купили за різними цінами.
Про це пише сайт «Наші гроші».
«У контрактах Міноборони 2022 року ціни шоломів PASGT мали гігантську різницю. Наприклад у травні з різницею кілька днів були укладені угоди на найдешевші шоломи по 132 долари і найдорожчі по 468 доларів за штуку. Тобто шоломи в різних контрактах мали майже чотирикратну різницю в ціні», – йдеться у матеріалі.
Журналісти на конкретних закупівлях показали, як відомство Резнікова «примудрилося» закупити одні й ті ж шоломи за різними цінами.
На додачу до цього стало відомо, що міністерство оборони та держпідприємство «Спецтехноекспорту» у 2022 році імпортували шоломи PASGT за ціною від 132 до 293 доларів за одиницю.
«Низка приватних фірм та благодійних фондів імпортували такі шоломи по ціні від $20 до $295 за одиницю. Тобто жоден з потенційних контрагентів Міноборони не ввозив шоломи ні по $348, ні по $468», – йдеться у розслідуванні журналістів.
Відомо, що СБУ вже зацікавилося тими, хто від міноборони займався закупівлею бронежилетів та зимової форми та міг вкрасти понад 1 млрд грн. Це може бути ексзаступник міністра оборони В’ячеслав Шаповалов та екскерівник департаменту закупівель Міноборони Богдан Хмельницький.
Також здивував своїми закупками аеропорт «БОРИСПІЛЬ». Майже півтора року, як небо над Україною закрите, а державне підприємство вирішило витратити майже 52 мільйони гривень на прибирання непрацюючих терміналів. Ці торги мають відбутися 29 червня цього року.
За умовами тендерної документації, з 1 серпня 2023 року по 30 липня 2024 року переможець конкурсу має чистити 831 умивальник, 800 унітазів, 233 пісуари та 167 душових, а також тримати в чистоті фасади та технічні приміщення.
Якщо відмовитися від миття унітазів, то за ці кошти можна купити 5 тисяч 753 шоломи, на яких «спеклося» міноборони. Звісно, якщо купляти не як відомство Резнікова, а як Лубенська міська рада по 9 тисяч гривень за шолом.
Щоб не ходити далеко, в тому ж Борисполі місцева влада вирішила побудувати флагшток за…понад 5 млн грн. Якщо перевести на відомі нам шоломи з Лубнів, то за ціну флагштока можна було б купити 557 касок для захисників.
На організатора цих торгів вже поскаржилися до Держаудитслужби, та не дочекавшись відповіді торги скасовували.
Дивних тендерів так багато, що кожного дня можна знаходити щось нове. Активістка й бухгалтер Юлія Глушко на своїй сторінці у Фейсбуці розповіла про закупівлю для невеликого містечка Ківерці на Волині бігових доріжок та оплату ремонту стадіону за 150 млн грн.
А в селище Олександрівка, яке знаходиться під Краматорськом Донецької області хочуть придбати спортивні тренажери на 1,5 млн гривень. Все це виглядало б нормально у мирний час, проте коли вся країна працює на оборонку, то такі витрати на не часі. Хоча, «кому війна, а кому мати рідна».
Ткаченко та ідея про «кулінарне шоу»
Якщо міноборони Резнікова може «чудити» із закупівлями під час війни, то чому цього не зробити Мінкульту? Сказано – зроблено.
За даними системи публічних закупівель Prozorro, державне підприємство «Мультимедійна платформа іномовлення України», яке підпорядковується мінкульту Олександра Ткаченка заплатить понад 3 млн грн за…кулінарне шоу.
Договір уклали 8 травня цього року і єдиній компанії, яка взяла участь у тендері, вже перерахували 626 тисяч гривень за «ідею». На цю закупівлю вже поскаржилися до Держаудитслужби.
Власник ТГ-каналу Джокер виклав переписку з міністром Ткаченко щодо цього шоу. Якщо на питання відповідав міністр, то, судячи зі всього, його не сильно дивують так речі.
Така спокійність Ткаченка зрозуміла: голова уряду не планує його звільняти. Хоча петиція проти міністра культури набрала необхідну кількість голосів.
Як на це реагує влада
З початку повномасштабної війни оборонні закупівлі засекретили. Однак після скандалу з яйцями по 17 гривень для військових, ВР внесла зміни до закону «Про оборонні закупівлі» й громадськості стали доступні ціни щодо харчів, пального, форми, ремонтів для військових.
В нових звітах є ціна за одиницю товару, роботи чи послуги. Проте немає назви та адреси постачальника та не вказано місце доставки. Звісно, що закупівлі зброї та такі, що містять державну таємницю, недоступні.
За словами директора ДП «Прозорро» Миколи Ткаченка, до 22 червня 2023 року мають бути опубліковані всі контракти щодо незбройних закупівель від 24 лютого 2022 року.
Через скандали, в які потрапляло міністерство Резнікова, той ледь не лишився посади. А після закупівель барабанів та кухонних комбайнів до столичних укриттів почалася перевірка. До слова: закупівлю музичних інструментів скасували, а через пережитий стрес голові Дніпровської РДА, управління освіти якого закупало музичні інструменти, подарували барабан прямо на сесії.
Якщо він ударних відмовилися, то торги по овочерізці та пательням ніхто поки не скасував.
Дивлячись на ці закупівлі та скандали, складається враження, що під час війни стали красти, як ніколи до цього. За принципом: «Завтра не настане ніколи!».
Тому для правоохоронців, які ще не зрадили присязі, буде чим зайнятися. Чекаємо на гучні розслідування та не менш цікаві вироки.