Колишнього топпосадовця СБУ Кулініча почали судити за держзраду. Чому ця справа не така проста ФОТО

У Києві почався суд у найгучнішій справі про державну зраду – щодо колишнього очільника головного управління СБУ в Криму Олега Кулініча.

Його затримали ще в липні 2022 року, весь цей час він сидить в СІЗО. Слідчі заявили, що Кулініч співпрацював з російськими спецслужбами, передавав їм важливі дані та приховав від керівництва України інформацію про підготовку вторгнення.

В загальному 54-річному Кулінічу інкримінують злочини за п’ятьма статтями Кримінального кодексу. По кожній з них він не визнає своєї провини, цю справу вважає операцією спецслужб РФ, яка спрямована не тільки проти нього, а й на дискредитацію вищого керівництва України.

Олег Кулініч навчався у радянській школі КДБ СРСР та в академії ФСБ Росії. З 1994 року був на службі в СБУ на різних посадах.

Згодом працював у різних державних та приватних організаціях, зокрема був радником міністра палива та енергетики України. У 2006 році стає віцепрезидентом державного підприємства “Енергоатом” з юридичних питань і корпоративних ризиків. Компанією на той час керував Андрій Деркач (зараз перебуває під санкціями США та РНБО України).

Під час президентської кампанії у 2019 році Кулініч познайомився з керівником виборчого штабу Володимира Зеленського Іваном Бакановим. Згодом останній запропонував Кулінічу приєднатися до його команди в СБУ.

У жовтні 2020 року Володимир Зеленський указом призначає Кулініча керівником ГУ СБУ в Криму, яке після анексії Криму базувалося в Херсоні.

За нашими даними, перед цим призначенням Кулініч пройшов всі спецперевірки та поліграф. Так він знову повернувся до лав спецслужби.

Початок розслідування та затримання

Як розповів раніше ВВС Україна голова СБУ Василь Малюк, справа Кулініча – це його особисте надбання. У 2021 році почав відстежувати його таємно від тодішнього голови служби Івана Баканова.

“Це була безпрецедентна, довготривала і секретна операція. Ми працювали разом із ще одним колегою. “Вели” Кулініча близько року, а затримували вже разом із ДБР”, – стверджував нам Малюк. Він доповідав про це розслідування напряму президенту Зеленському.

Кулініч
Підпис до фото,17 жовтня суд почав розглядати справу Кулініча по суті

За словами керівника спецслужби, у 2021 році в СБУ помітили дивні виїзди Кулініча за кордон, які могли бути дистанційними явками з Володимиром Сівковичем – українським політиком, який втік до Росії та очолює там “політичний офіс”, що шпигує на замовлення російських спецслужб. Проти Сівковича в Україні теж розслідується справа про держзраду.

Згодом стало відомо, що у справі з’явилися аудіозаписи розмов Кулініча та Сівковича, які, за версією слідства, підтверджують факт їхньої спільної роботи на ФСБ Росії.

Після затримання Кулініча у липні 2022 року ДБР оприлюднило частину цих аудіозаписів та розкрило деталі цієї справи. За версією слідства, він виконував завдання кураторів у Москві щодо введення “своїх людей” до різних державних структур.

Кулінічу оголосили підозру за рядом статей, а суд одразу після затримання відправив його в СІЗО.

В чому обвинувачують Кулініча

Ми детально вивчили обвинувальний акт у справі Олега Кулініча. Нижче коротко опишемо, які статті Кримінального кодексу йому інкримінують, а також вкажемо позицію підсудного по кожному з цих звинувачень.

Частина 1 статті 111 – державна зрада

За висновком слідчих, Кулініч збирав та передавав Сівковичу інформацію, яка становила оперативний інтерес для російських спецслужб. Мова йде про діяльність вищих посадових осіб України, керівництва СБУ, кадрових питань у спецслужбі і не тільки. Також Кулінічу ставили завдання щодо впливу на призначення “своїх людей” в органи СБУ, в яких зацікавлені російські спецслужби.

При цьому в матеріалах справи мова йде про період, коли Кулініч ще не був призначений на високу посаду в СБУ – 2019 і початок 2020 року. Указ про призначення Кулініча на посаду Кримського ГУ СБУ підписаний у жовтні 2020 року.

Цей незрозумілий момент слідчі пояснюють так: “Протягом 2019-2020 років Кулініч чинив вплив на прийняття окремими особами з числа керівництва СБУ рішень щодо організаційно-штатних змін в структурі СБУ, чим допомагав Росії проводити підривну діяльність проти України”. Очевидно, під керівництвом СБУ мається на увазі тодішній голова спецслужби Іван Баканов.

У цій же частині обвинувачення Кулінічу закидають “сковування контррозвідувальної діяльності ГУ СБУ в Криму”. Він нібито впроваджував постійні хаотичні зміни в роботі структурних підрозділів та деморалізував особовий склад, психологічно тиснув і принижував підлеглих у присутності колективу.

Окрім того, за версією слідчих, він приховував критично важливу інформацію від керівництва СБУ та держави. Зокрема – про концентрацію російських військ і техніки в Криму та про запланований на 4 годину ранку 24 лютого напад Росії з Криму на материкову частину України.

“У грудні 2021 – січні 2022 року Кулініч О.М., будучи обізнаним про плани ЗС РФ здійснити напад з тимчасово окупованого Криму на материкову частину України…, вийшов за межі повноважень та в категоричній формі надав протиправну вказівку підлеглим співробітникам відправляти будь-які повідомлення до центрального управління СБУ лише за його підписом”, – йдеться обвинувальному акті.

А коли підлеглі доповідали про рух російської військової техніки в Криму у бік Херсонщини, Кулініч не проінформував про це своє керівництво в Києві.

Позиція Кулініча

“Я жодного дня у складі ФСБ РФ не перебував, службу в ФСБ РФ не проходив”, – стверджує Кулініч. Він повністю заперечує зустрічі з Сівковичем за кордоном та виконання завдань за його дорученням в інтересах Росії.

Але особливу увагу і Кулініч, і його захист приділяють записам розмов, які фігурують у цій справі. Вони стверджують, що флешка з відповідними файлами була знайдена під час обшуків на одній з київських квартир зовсім в іншому провадженні. Хоча раніше Василь Малюк у розмові з ВВС стверджував, що всі записи отримані в результаті спецоперації з проникнення до лав ФСБ “своїх людей”.

Кулініч та його захист заявляють, що записи змонтовані, а тому вимагатимуть в суді додаткової експертизи. А також стверджують, що інформація на цій флешці стосується не тільки підсудного, а й багатьох інших топпосадовців. Саме тому, на їхню думку, це може бути спецоперація з дискредитації вищого керівництва держави.

Підсудний також заперечує звинувачення стосовно того, що він не інформував про накопичення військ з боку Криму. Він стверджує, що напередодні вторгнення були видані внутрішні інструкції кожні 4 години інформувати керівництво СБУ про обстановку і він регулярно передавав про це шифрувальні повідомлення.

А о 1 годині ночі 24 лютого особисто подзвонив Баканову і повідомив про плани Росії напасти.

Адвокати стверджують, що дії Кулініча досліджувала службова перевірка всередині СБУ у березні 2022 року і вона не виявила ніяких порушень.

Кулініч
Підпис до фото,І захист, і обвинувачення будуть просити суд викликати на допит ексголову СБУ Івана Баканова

Частина 3 статті 255 – створення злочинної організації

Слідчі стверджують, що Кулініч взяв участь у створенні злочинної організації, яка діяла під керівництвом ФСБ Росії з метою розвідувально-підривної діяльності проти України.

До цієї злочинної організації, за версією слідства, входили окрім представників ФСБ і громадяни України – колишні посадовці, зокрема вже згаданий Володимир Сівкович. Саме він нібито координував дії Кулініча та інших залучених осіб та передавав зібрану інформацію росіянам.

Позиція Кулініча

Кулініч відкидає ці обвинувачення і стверджує, що не співпрацював з ФСБ та не виконував вказівки Сівковича.

Частина 5 статті 407 – самовільне залишення служби в умовах воєнного стану

У цій частині Кулініча звинувачують в тому, що він замість поїхати з Херсона до пункту передислокації у місто Покров на Дніпропетровщині, як це передбачав план евакуації, поїхав до Києва. Такі ж команди він дав в перший день вторгнення і своїм підлеглим.

Позиція Кулініча

За словами підсудного, зранку 24 лютого він отримав у месенджері наказ від Баканова висуватися до Києва.

Але навіть без цього наказу, каже він, положення ГУ СБУ в Криму стверджує, що в цього управління є два місця дислокації – Херсон і Київ. А тому він цілком міг їхати з одного місця дислокації в інше.

Частина 4 статті 410 – заволодіння зброєю та боєприпасами із зловживанням службовим становищем

За даними слідства, 24 лютого 2022 року за наказом Кулініча його підлеглі евакуювали всю зброю, яка була на балансі ГУ СБУ в Криму в Херсоні, до Києва. А вже наступного дня він дав усну вказівку видати “невизначену кількість зброї та боєприпасів не встановленим чотирьом особам, які перебували поряд із ним та з якими Кулініч підтримував дружні відносини”. Їм видали автомати Ак-74, гранати, пістолети Макарова, патрони.

“Місцеперебування вказаної зброї та боєприпасів досудовим розслідуванням не встановлено”, – йдеться в обвинувальному акті.

За цією ж статтею Кулінічу інкримінують ще одне звинувачення. Слідчі вказують, що на початку лютого 2022 року він, перебуваючи на посаді керівника ГУ СБУ в Криму, отримав зброю – військовий ручний кулемет РПК-74 з патронами. Але після звільнення з цієї посади її не повернув.

Позиція Кулініча

Він підтверджує, що 25 і 26 лютого 2022 року роздавав зброю військовим, але так робили всі силові відомства. “Це були добровольці з бойовим досвідом, яких потім мобілізували до підрозділів СБУ”, – пояснює адвокат Кулініча Андрій Наход.

Щодо іншого епізоду, то Кулініч стверджує, що не мав здавати службову зброю після звільнення з посади очільника ГУ СБУ в Криму, оскільки лишився в структурі СБУ помічником голови з особливо важливих доручень.

Частина 1 статті 263 – незаконне зберігання вогнепальної зброї

Тут мова про те, що згадану вище зброю Кулініч привласнив і зберігав у себе після звільнення з посади керівника ГУ СБУ в Криму.

Також слідчі вказують, що Кулініч зберігав й іншу зброю, яку “в невстановлений час та спосіб сам незаконно придбав”. Очевидно, її у нього знайшли вже під час обшуків.

Позиція Кулініча

Кулініч стверджує, що вся знайдена зброя зареєстрована, він має на неї необхідні документи і їх передали слідчим.

Кулініч
Підпис до фото,Кулініч відкидає всі звинувачення, які йому висунули в цьому провадженні

Що буде далі

Шевченківський райсуд Києва почав розглядати справу Кулініча по суті. На першому засіданні, яке відбулося минулого тижня, оголосили скорочену версію обвинувачення.

Кулініч та його захист подали клопотання про заміну прокурора через його упередженість у справі, однак суд це не задовольнив.

Також адвокати клопотали про те, щоб їхнього підзахисного випустили зі скляного боксу і він брав участь у судових засіданнях, сидячи поряд зі своїми адвокатами. Однак на той момент конвойна служба не мала достатньої кількості бійців, аби забезпечити належну охорону процесу. Кулініч і далі слухає свою справу у скляному боксі.

Судовий процес зробили відкритим. З огляду на його резонансність, на слухання приходять журналісти. Закритими будуть лише окремі епізоди, які стосуватимуться державної таємниці.

Наступне засідання відбудеться 16 листопада. За процедурою, спочатку суд дослідить матеріали справи та всі докази, потім допитає свідків. З боку обвинувачення їх 60, з боку захисту – ще 20.

Вже відомо, що обидві сторони будуть просити суд викликати на допит ексголову СБУ Івана Баканова. Він не давав свідчень на стадії розслідування, але на допит до суду, імовірніше всього, його таки викличуть. Щоправда, цей допит можуть закрити через державну таємницю.

Також захист викликатиме на допит ексначальника головного управління внутрішньої безпеки СБУ Андрія Наумова і ексначальника УСБУ в Херсонській області Сергія Криворучка. Обох навесні 2022 року президент Зеленський позбавив звань генералів і назвав “зрадниками”.

Наумов до суду навряд з’явиться – минулого року його затримали в Сербії, там місцевий суд засудив його до одного року позбавлення волі за відмивання коштів.

Поширити в соціальних мережах !
Shares

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.