12-річна дівчина з містечка Молодогвардійськ Луганської області (перебуває під контролем Росії з 2014 року) померла по дорозі назад з дитячого табору у Росії, куди її та ще 124 дітей з Луганщини відправили на оздоровлення.
Решта дітей — у лікарні. Понад 80 мають симптоми ГРВІ, у 15 діагностували грип А.
Табір “Олімпійська дитина” (Олимпийская ребячка) розташований у Тюменській області Росії (Західний Сибір). На сайті табору дітям обіцяють “захопливий відпочинок” та “зміцнення здоров’я”.
Українська влада висловила обурення з приводу інциденту.
“Ці діти поверталися з Тюмені, куди їздили на оздоровлення. Не влітку, не до Краснодарського краю, до прикладу, а до Тюмені — у грудні. У звичайний дитячій табір… Імунітет не витримав. Загартувати хлопців і дівчат не вийшло”, — написав в телеграмі голова Луганської обласної військової адміністрації Артем Лисогор.
Що відомо
20 грудня діти поверталися з табору поїздом Тюмень-Адлер. По дорозі деякі з них почали скаржилися на погане самопочуття — температуру та симптоми ГРВІ.
У однієї дівчинки піднялася висока температура. Спершу її вдалося збити, але згодом дитині стало гірше, вона втратила свідомість і померла до приїзду швидкої, попри спроби реанімувати.
Російська влада повідомляє, що за фактом смерті дівчинки порушено кримінальну справу. Для встановлення точної причини смерті проводитимуть судово-медичну експертизу.
У ніч на 21 грудня поїзд прибув до Балашова Саратовської області, там дітей зняли з поїзда. Після медичного огляду всіх школярів госпіталізували до Саратовської інфекційної лікарні. У 46 із них була висока температура, повідомили у Росспоживнагляді.
“Вони всі 124 перебувають у лікарні. Нормальний стан, цілком адекватний. Це контрольний захід, де лікарі спостерігають за дітьми, які мали певний контакт із захворюваністю. Частина з них на ГРВІ хворіють”, — повідомив на брифінгу міністр охорони здоров’я Саратовської області Олег Костін.
Згодом так звана влада “ЛНР” повідомила про 60 дітей з ознаками ГРВІ, опівдні 21 грудня ця цифра сягнула 86. У 15 виявили грип А.
“Стан у всіх задовільний. Їм надають усю необхідну допомогу”, — написав губернатор Саратовської області Роман Бусаргін у своєму телеграм-каналі.
Російський телеграм-канал Ural Mash заявляє, що їм вдалося поспілкуватися з матір’ю 12-річної дівчинки. Та звинувачує у смерті дитини керівництво табору: за її словами, вони не реагували на скарги дівчинки на погане самопочуття.
“Вони (адміністрація табору — Ред.) халатно ставилися, інші діти писали щодо того, що халатно ставилися. Мені сказали, що мою дитину сильно гнобили, ображали там”, — йдеться в аудіозаписі.
Російський державний телеканал Russia Today з посиланням на свої джерела повідомляє, що шестеро дітей за кілька днів до посадки на потяг скаржилися на погане самопочуття.
“Їх відправили у плацкартному вагоні з рештою, відгородивши шторкою”, — йдеться в повідомленні каналу.
Водночас Олена Ізварина, одна з 11 дорослих, що супроводжували дітей, заявила що табір у Тюменській області “мав усі умови для комфортного проживання”.
“У дівчинки (що загинула — Ред.) не було до цього температури, вона не зверталася до медиків, жодна дитина з їхнього загону не зверталася за медичною допомогою у таборі. Діти завжди були одягнені тепло”, — сказала вона.
За її словами, перед смертю дівчинка начебто “спокійно сиділа, пообідала, спілкувалася з дітьми”, а медсестра “систематично робила обхід і оглядала дітей у поїзді”.
“Потім помітили, що вона зблідла, вирішили, що через сперте повітря і запропонували їй у тамбур піти подихати. Вона сама сходила до вбиральні, прийшла і через пару хвилин відключилася в плацкарті. Все, що ми робили, нічого не допомагало. Ми не знаємо, що стало причиною”, — заявила вона.
І додала, що відстані між станціями в Тюменській області значні, тому відразу медичну допомогу надати не вдалося.
“До найближчої станції їхали 25 хвилин, безперервно роблячи штучне дихання дівчинці. Після приїзду швидка провела реанімаційні дії, нічого не допомогло”, — додала Ізварина.